Sık Sorulan Sorular

S: Bana kim yardımcı olabilir?

 

S: Dosya uzantısı nedir?

Y: Dosya uzantısı, dosya adının sonunda 3 veya 4 harften oluşan gruptur. Uzantı genellikle dosya adından nokta işaretiyle ayrılır. Örneğin RESUME.doc dosya adı "doc" uzantılıdır. Uzantı, dosyanın türünü belirtir. Bu örnekteki .doc dosyası, Microsoft Word veya Word ile uyumlu bir programda oluşturulmuş bir sözcük işlem belgesidir.

 

S: Her dosya uzantısı için ayrı bir program mı gerekli?

Y: Bazı durumlarda evet, ancak her zaman böyle olmak zorunda değildir. Benzer bir işlevi gerçekleştiren programlar (örneğin sözcük işlem programları, grafik düzenleme programları veya muhasebe programları) birden çok dosya uzantısıyla kullanılabilir. Örneğin, BANNER.gif adlı bir dosyanız varsa, "gif" dosya uzantısıyla çalışan düzinelerce grafik programı bulunmaktadır. .gif dosyalarını görüntülemek ve düzenlemek için bu programlardan birine sahip olmanız yeterlidir.

 

S: Bu dosyaları açabiliyordum. Ne oldu? Windows bu dosyaları neden şimdi açamıyor?

Y: Bu durum birkaç nedenle oluşmuş olabilir. En olası yanıt, bilgisayarınızda daha önce yüklü olan bir programın bu dosya uzantısıyla çalışabildiği ve programın artık yüklü olmadığıdır. Programı kaldırmış veya başka bir yolla silmiş olabilirsiniz. Bilgisayarınıza bu dosya türünü destekleyen yeni bir program da yüklemiş olabilirsiniz. Yeni programlar genellikle belirli dosya türleri için kendilerini varsayılan görüntüleyici olarak atarlar. Yeni programı daha sonra kaldırdıysanız, bilgisayarınızda bu dosya türünü açan bir program yine de yüklüdür; ancak daha sonra yüklenen program nedeniyle bu program ilgili dosya türüyle artık ilişkilendirilmiş değildir. Bu sorunu gidermek için, açmak istediğiniz dosyayı sağ tıklatıp Birlikte Aç seçeneklerinden uygun programı seçmeniz yeterlidir.

 

S: Bu özelliğin gizliliğime etkisi nedir?

Y: Etkisi yoktur. "Otomatik Arama"yı tıklattığınızda, desteklenen yazılımları ve bilgileri arama işlemini başlatmak üzere bu Web sitesine dosya uzantısı (örneğin, ".zip") gönderilir. Kişisel bilgiler gönderilmez.

 

S: Aradığım dosya uzantısı burada listelenmiyor.  Ne yapmalıyım?

A: Önerimiz web'de aramanız.

 

S: Microsoft Windows bu yazılımı neden otomatik olarak karşıdan yükleyip kurmuyor?

Y: Internet'ten yüklenen yazılımlar virüs içerebilir veya güvenlik sorunlarına neden olabilir.  Yazılımın üreticisini bilmeniz ve yazılımı karşıdan yüklemek isteyip istemediğinize karar verirken bu bilgiyi kullanmanız önemlidir.

 

S: Sistem Yöneticileri yazılımları otomatik olarak nasıl yükleyebilir?

Y: Sistem Yöneticileri belirli dosya uzantıları için yüklenmesi gereken uygulamaları belirtmek üzere Microsoft dağıtım teknolojilerini kullanabilirler.  Bu dağıtım teknolojisinin kullanıldığı bilgisayarlarda, kullanıcı bu uzantıya sahip olan bir dosyayı ilk kez açtığında yazılım otomatik olarak yüklenir.  Daha fazla bilgi için, Windows 2000 veya sonrasının kaynak setinde Masaüstü Yapılandırması Yönetimi, Yazılım Yükleme ve Bakımı ve Windows Installer Teknolojisi altındaki ZAP dosyalarına bakın.

 

 


Copyright © 2013 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.  Bizimle Bağlantı Kurun | Kullanım Koşulları | Ticari Markalar | Gizlilik Bildirimi